Translate

среда, 25 ноября 2015 г.


Для приготування печатних медових пряників наші прабабусі брали дві склянки гречаного меду, ½ кг білого борошна, одну чайну ложку соди. Гречаний мед розігрівали на водяній бані до кипіння, поступово додаючи пшеничне борошно та соду, розтирали, щоб не утворювались грудки та знімали з вогню. Потім дерев`яною ложкою збивали тісто до однорідної маси. Коли ж тісто починало «плисти», цебто ставало м`яким, наші прабабусі  накривали його вишиваним рушником, щоб воно не пересохло та ставили його у прохолодне місце на 20-30 хвилин. Відстояне медове тісто руками розділяли на шматки, скачували їх у балабушки, а потім розплескували у коржі завтовшки з палець. Брали дерев`яну липову форму у вигляді «рибки», «вершника» чи «лева» та притрусивши її зверху борошном клали один із коржів зверху у виїмку форми та міцно-міцно заштовхували кулаками медове тісто до форми, тобто «запечатували»! Зайве тісто з дошки обрізали ножем. Потім перевертали на долоню форму та клали готовий «Миколайчик» на деко. За тим випікали в гарячій печі української хати до рум`яно-золотавого відтінку. Стежили щоб не перепеклось.

Випечені  «Миколайчики» діставали з печі та мастили зверху медом.
В наш час «Миколайчики» оздоблюють ще й глазур`ю. Для приготування глазурі береться одна склянка цукрової пудри та один яєчний білок. Для «засмачення» глазурі можна додати пів чайної ложки лимонного соку.
Саме за таким рецептом на «Мамаєвій Слободі» виготовляються печатні медівники «Миколайчики». Традиційно в Україні медівники мали різноманітний вигляд. Майстер різьбяр брав липову дошку та дбайливо вирізав із неї форму для печатного пряника медівника. Форми були різноманітного вигляду, це залежало від смаку, настрою та бажання замовника. 
Таким чином форма для печатного пряника могла бути у вигляді коня, з фігурою лева, із зображенням Юрія Переможця верхи на коні. Були також пряники у вигляді міфічний істот, але найпоширенішими були печатні медівники у вигляді рибки-карасика. Українські різьбярі в XVI-XVIII ст.., цебто в козацьку добу, найчастіше виготовляли форму у вигляді риби. Це тому, що Запорозькі козаки були православними лицарями, а риба - один з найперших і найдавніших християнських символів. Грецькою мовою риба це Іхфіс (Ίχθύς — авт.), тобто, перші літери словосполучення «Ісус Христос Син Божий Спаситель». Тобто зображення риби, це був символ, за яким впізнавали один одного перші християни. До того ж, перші апостоли були рибалками і Христос казав, що вони будуть ловцями людей…

Саме тому, продовжуючи традиції наших прадідів Запорозьких козаків, в печах українських хат на території «Мамаєвої Слободи» за давнім рецептом випікаються печатні медівники «Миколайчики» у вигляді рибки-карасика. Ці ж печатні медівники «Миколайчики» у вигляді  рибки і будуть кластись до подарунків дітлахам. Рибки є різного розміру: від маленьких і до великих. Також майстри-різьбярі виготовили в липових дошках форми у вигляді левів, коней, а також із написом «Мамаєва Слобода». Сподіваємось, що діти, котрі прийдуть до «Головної Резиденції Святого Миколая» впродовж року були слухняними, а відтак отримають у подарунок від Миколая багато цікавих дрібничок, серед яких і буде печатний медовий пряник «Миколайчик».

Комментариев нет:

Отправить комментарий